22 روش صحیح و سریع برای بهتر زندگی کردن

دغدغه ای به نام زندگی بهتر یا بهتر زندگی کردن، بین همه انسان ها دغدغه ای مشترک است که البته راه حل های آن برخلاف خودش بین همه مشترک نیست و هر کس تلاش می کند با روش خود زندگی اش را بهتر کند.

1. پررنگ کردن جنبه های منفی، راهی برای مقابله با وسوسه ها
وسوسه از جمله خانه خراب کن ترین! احساساتی است که می تواند به یک فرد دست دهد و در صورتی که فرد دست های خود را به علامت تسلیم بالا ببرد، خودش باید تمامی عواقبش را هم بر عهده گیرد. بهترین راه برای خلاص شدن از شر وسوسه ها این است که ابعاد و جنبه های منفی آن را برای خود اغزاق آمیز جلوه دهید و با ساختن کوه از کاه بتوانید خود را متقاعد کنید که باید از این وسوسه دست بکشید.

2. خداحافظی کردن با تجربه های خوب در اوج
در ورزش همیشه به ورزشکاران توصیه می شود که در اوج از میادین ورزشی کنار بروند تا خاطرشان همیشه برای هوادارانشان عزیر بماند. حالا حکایت تجربه های خوب هم همین است. تکرار، آفت تجربه خوب است و اگر زیادی اصرار بر تکرار تجربه های خوب داشته باشید، لذت آن را برای خود کمرنگ می کنید و به تدریج از بین می برید. پس اگر می خواهید طعم شیرین تجربه های خوب را همواره حس کنید، در اوج با آنها خداحافظی کنید.

3. چرت زدن، تنها ده دقیقه
چرت زدن در طول روز برای بسیاری از مردم کاری لذت بخش و انرژی آور است. بد نیست بدانید مطالعات تازه دانشمندان هم نشان داده که حق با آنهایی است که از چرت روزانه شان نمی گذرند. تنها 10 دقیقه چرت زدن می تواند در بهبود وضعیتزمان خواب، خواب آلودگی ذهنی، خستگی، قدرت، و عملکرد شناختی موثر و مفید باشد.

4. دوستی پیشه کردن با تکنولوژی و به ویژه اینترنت
اگر از آن دست افرادی هستید که با اینترنت دوست هستید یا به عبارت بهتر اینترنت بهترین دوست شماست، چندان نگران نباشید، تازه باید خوشحال هم باشید، چرا که عصر امروز، عصر ارتباطات است و اینترنت پادشاه این روزها اقلیم ارتباطات است. زیاده روی مسلما مثل هر کاری در استفاده از اینترنت هم درست نیست، اما دانستن و سردر آوردن از آن در این روزگار از جمله کلیدهای داشتن زندگی بهتر است.

5. انتخاب الگوی ایده آل، راه انجام کارها به شکل مطلوب
خیلی از مردم هستند که فکر می کنند، عرضه انجام کاری را ندارند و به عبارتی خود را دست و پا چلفتی می دانند، حال آنکه اوضاع شاید به بدی که آنها فکر می کنند، نباشد. راه رفع این حس نه چندان خوشایند، انتخاب الگویی مناسب برای انجام هر کاری است. سعی کنید به ویژه برای انجام کارهای مهم از بهترین ها در آن عرصه الگوبرداری کنید. این کار هم اعتماد به نفس شما را بالا می برد و هم سرعت کار را افزایش می دهد.

6. قناعت، راه کم خوردن و کاهش هزینه ها
قناعت کنید. گفتن البته ساده است و عمل کردنش به همان اندازه سخت! اما قناعت به ویژه در خوردن و هزینه ها میانبر بسیار خوبی برای داشتن زندگی بهتر است. خواهشی که از شما دارم این است که قناعت را با کم خوردن و کم هزینه کردن اشتباه نگیرید. قناعت یعنی به اندازه خوردن و به جا خرج کردن. کمی بیشتر به مفهوم قناعت فکر کنیم.

7. بلند بلند فکر کردن، چاره قوی شدن تحلیل ها
بلند فکر کردن برای خیلی ها آرامش بخش است و می تواند تحلیل و درک بهتری از اوضاع پیرامون یا موضوع مدنظر به فرد بدهد. البته این نوع تفکر دردسرها و معضلات خاص خود را هم دارد، اما به امتحانش می ارزد. یکبار بلند فکر کردن را امتحان کنید، حتی اگر اطرافیان شما تصور کنند، دیوانه شده اید! راه در امان ماندن از قضاوت دیگران البته این است که در خلوت خود بلند بلند فکر کنید.

8. تشویق بچه ها به خاطر تلاش نه هوش
ضریب هوشی بچه ها برای برخی پدر و مادرها سند افتخار و فخرفروشی به دیگران به حساب می آید، طوری که اگر می توانستند از ضریب هوشی فرزندشان عکس می گرفتند و آن را با قاب زیبا روی دیوار نصب می کردند!! واقعیت اما آن است که بچه هایی موفق تر هستند که پدرو مادرشان آنها را به خاطر تلاش هایشان مورد تشویق قرار می دهند و نه صرفا به دلیل ضریب هوشی بالا.

9. جملات کوتاه، تردید و سایر علائم استرس، راه گرفتن مچ دروغگوها
اگر با کسی برخورد دارید که زیاد از جمله های کوتاه و بریده بریده استفاده میکند یا با شک و تردید حرف میزند و یا استرس در صحبتهایش مشهود است ، چندان تره برای حرفهایش خورد نکنید و به جای آن خوشحال باشید که مچ یک دروغگو را گرفته اید.

10. بمباران اطلاعاتی راه متقاعد کردن آدم های دمدمی
آدم های دمدمی باری به هر جهت، هر جا که سرنوشت آنها را ببرد، با کمال میل می روند و تازه سعی دارند دیگران را با خود همراه کنند. اگر از این مدل آدم ها در اطرف خود دارید و از جوگیر شدن آنها خسته شده اید، به جای اینکه تسلیمشان شوید، اطلاعات خود را راجع به موضوع مورد نظر زیاد کنید، آنقدر که آنها از اطلاعات شما بمباران شوند. یا متقاعد می شوند یا دست کم دست از سرتان برمی دارند.

11. مصرف کم و به میزان مشخص از کافئین
کافئین را زیاد مصرف نکنید و هر بار هم که می خواهید مصرف کنید، میزان مشخصی از آن را برای خود در نظر بگیرید. مصرف بیش از اندازه کافئین بر عملکرد شناختی شما اثر منفی می گذارد و برایش دردسر درست می کند.

12. حرکت دادن دست، ایما و اشاره، راه بهبود حافظه
مطالعات بر روی دو دسته دانش آموز نشان داد دسته ای از دانش آموزان که مراحل یادگیری را با کمک حرکات دست و ایما و اشاره پشت سر گذاشته اند به مراتب عملکرد بهتری نسبت به همتایانشان داشتند که به صورت معمول و بدون استفاده از چنین حرکاتی آموزش دیده بودند. زبان بدن به تقویت حافظه کمک می کند چون به تصویرسازی بهتر از مسئله برای فرد کمک شایانی می نماید.

13. تعهد دادن به یک جمع، بهترین راه کاهش وزن
این ورزن کم کردن هم برای خیلی ها معضلی است که انگار پایانی برایش وجود ندارد. جمله معروف "از شنبه شروع می کنم" را احتمالا فراوان از کسانی که تنها فکر وزن کم کردن را در سر می پرورانند، شنیده اید. اما حقیقت این است که هیچ شنبه ای بدون تعهد نمی تواند روز آغاز وزن کم کردن باشد. بهترین راه این است که در یک جمع تعهد بدهید که در زمانی مشخص مقدار معلوم از ورزن بدن خود را کم می کنید.

14. با عزیزان بودن یا حتی فکر کردن به آنها، راه کاهش درد و رنج
هر کسی در این دنیا به مقدار ظرفیت و توان خود از درد و رنج نصیبی دارد و به نوعی می توان گفت هر کسی در این دنیا به دردی گرفتار است. از طرفی هم هر کسی برای رفع رنج ها و گرفتاری های خود به دنبال راه حلی مناسب است. دیدن عزیزان و کسانی که دوستشان دارید، یا حتی دیدن عکس آنها روش پیشنهادی ما به شما برای مقابله با درد و رنج هاست.

15. دست به سینه بودن، راه عملکرد بهتر
این را ما نمی گوییم بلکه مطالعات علمی نشان داده که دست به سینه بودن آرامش بیشتری به فرد می دهد و باعث می شود تا راحت تر و با فراغ بال فکر کند و این نوع فکر کردن هم قطعا راه حل های بهتری را برای شخص به همراه خواهد داشت.

16. دوستی با تنهایی، راه مقابله با آن
تنهایی، پدیده و حالتی است که افراد مختلف نسبت به آن واکنش های گوناگونی دارند. برخی آن را دوست دارند، برخی صرفا با آن کنار می آیند و برخی هم اصلا تحملش را ندارند. دسته اول که تکلیفشان معلوم است، اما برای دسته دوم و به ویژه دسته سوم راه حل وجود دارد تا از تنهایی شان لذت ببرند و آن دوستی با تنهایی است. تعجب نکنید لطفا! باور کنید می توان با تنهایی هم دوست شد تا از تنهایی درآمد.

17. فکر کردن به خوب ها، راه کم شدن نگرانی ها
نیمه پر لیوان را دیدن به ویژه در شرایط و اوضاع کنونی زندگی ما کار چندان ساده ای نیست، اما باور کنید امکانپذیر است و می شود با چشم باز کردن به روی خوبی ها و پشت چشم نازک کردن برای سختی و بدی ها و پلشتی ها راحت تر زندگی کرد.

18. نوشتن احساسات، راه غلبه بر استرس
دست به قلم شوید. این یکی از بهترین راه هایی است که با استفاده از آن می توانید هرچه دل تنگتان می خواهد بگویید. احساسات خود را روی کاغذ بیاورید و قلمتان را رها کنید تا هر آنچه دوست دارد روی کاغذ بیاورد و بعد از حس خوبی بهتان دست می دهد، لذت ببرید.

19. کمی خودسر باشید
یکدندگی و لجبازی به خصوص اگر از حد و اندازه خود فراتر رود، نتیجه ای جز پراندن اطرفیان و دوستان برای فرد ندارد و این یعنی تنهایی. اصولا چنین آدم هایی هم به سادگی نمی توانند با تنهایی دوست شوند و به جای دوستی بیشتر با تنهایی لج می کنند! اما کمی خودسر بودن هم در زندگی لازم است، البته فقط کمی، یعنی در مواقع لزوم. کمی تا قسمتی خودسر بودن به داشتن اقتدار در شما کمک می کند.

20. جای شلوغ، جای مطالعه نیست
یا شلوغی و در جمع دوستان بودن یا مطالعه. اگر سعی دارید این دو موضوع را با هم ترکیب کنید، بهتر است دست از تلاش خود بردارید چون بی ثمر است. اصرار بر مطالعه در جای شلوغ باعث می شود نه از مطالعه چیزی دستگیرتان شود و نه زمان لازم برای با هم بودن را داشته باشید. به همین سادگی!

21. برای دوست داشتنی تر شدن، وقت خود را در طبیعت بگذرانید
برای اینکه شخصیت محبوب و دوست داشتنی نزد دیگران داشته باشید، سعی کنید وقت بیشتری را به طبعیت و طبیعت گردی اختصاص دهید. دیدن طبیعت زیبا روحیه شما را لطیف می کند و روحیه لطیف هم خواهان زیاد دارد. امتحان کنید، ضرری ندارد.

22. فرستادن مشکلات داخل جعبه، راه کم شدن ناراحتی ها
مشکلات زیاد است، دست و پاگیر است، دردسر ساز است، اعصاب خوردکن است، همه اینها قبول. اما می شود برای مشکلات جایگاه ویژه ای تعریف کرد. مثلا یک جعبه! مشکلات خود را به صورت MP3 درآورید و آنها را داخل یکی جعبه بفرستید. البته این به معنای بی خیالی نیست، بلکه هدف از این کار تنها کوچک شدن آنهاست.