از کجا بفهمم در زندگی آدم موفقی هستم یا نه

بسیاری از مردم تنها بر روی زندگی فعلی و زمان حال تمرکز می کنند. در واقع، آن ها بیش از اندازه در حال زندگی می کنند و آینده را از یاد برده اند. هر چند آن ها ممکن است نیم نگاهی به آینده داشته باشند، اما امیدوارند که اتفاقات خوبی برایشان پیش آید. ولی در حقیقت همیشه این رویاها رنگ واقعیت نمی گیرند!
رسیدن به شادکامی و خوشحالی در آینده نشانه هایی دارد. و مطمئناً اگر این راه را اشتباه بروید، نشانه های آن را نیز خواهید فهمید. با کمی ارزیابی شخصی و برنامه ریزی می توانید نیل به موفقیت و شادی را تضمین کنید.

در ادامه با ۶ نشانه شادکامی در آینده آشنا می شویم:
۱. هر روز صبح با هیجان و اشتیاق به سر کار می روید
اگر هر روز برای بیدار شدن از خواب مشکل دارید، شاید به این دلیل است که هیچ آینده مثبتی پیش روی خود نمی بینید. اینکه هر کدام از ما با دغدغه و نگرانی های کوچکی در پروژه ای خاص روبرو هستیم کاملاً طبیعی است، اما اگر بتوانید این نگرانی ها را از خود دور کنید، چالش کار کردن از بین می رود. در حقیقت، هر چه شادی و شادکامی ما با چالش کمتری مواجه باشد، آینده بهتری خواهید داشت. در این شفافیت هاست که می توانید آینده ی پیش روی خود را به وضوح ببینید و با امید و اعتماد به نفس به اهداف خود برسید.

۲. از همراهی افرادی که دورتان هستند لذت می برید
آیا افرادی که دورتان را گرفته اند افراد خسته کننده ای هستند که اعصابتان را به هم ریخته و به معنی واقعی کلمه دیوانه تان می کنند؟ آیا این افراد در زندگی خودشان هم گم شده اند و چالش های زیادی را در پیش رو دارند؟ همکاران، دوستان و آن ها که دوستشان دارید باید ما را به کار تحریک کنند، از ما پشتیبانی کنند و ما را درگیر کار کنند. اگر اطرافیان ما آدم هایی پویا و ترغیب کننده باشند، احتمال اینکه به آینده ای روشن تر برسیم به مراتب بیشتر است. به دنبال افراد و قهرمانانی باشید که شما را ترغیب می کنند و الهام بخش هستند. ممکن است هر چند وقت یک بار با آدم های گند دماغ روبرو شوید، اگر این آدم ها خیلی روی مختان آفتاب بالانس می زنند (!) شاید بهتر است به دنبال دوستان تازه ای بگردید!

۳. هر روز چیز تازه ای می آموزید
اگر از الآن همه چیز را می دانید، بهتر است خود را برای یک زندگی خسته کننده آماده کنید! هیچ آدمی نمی تواند همه چیز را فراگیرد؛ از این گذشته، همین روند یادگیری با شادی و خوشحالی همراه است. بهتر است چیز تازه ای بیاموزید – فرقی نمی کند یک دانستی کوچک و پیش پا افتاده یا شروع دوره ای کامل و تخصصی – فقط این روند یادگیری را هر روز دنبال کنید. نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد، افرادی که همیشه در حال یادگیری هستند نه تنها طول عمر بیشتری دارند، بلکه زندگی شادتری داشته و از توانایی ذهنی بالاتری برخوردار هستند. در این بین به دانش، خرد و توانایی های تازه ای می رسید که می تواند در زندگی شخصی و حرفه ای شما مثمر ثمر باشد.

۴. زمان درست گفتن «بله» و «نه» را می دانید
همان طور که «لوئیس کارول» نویسنده ی کتاب «آلیس در سرزمین عجایب» معتقد است، مادامی که نمی دانید کجا می روید، هر راهی که در پیش بگیرید شما را به هدفتان نمی رساند. در چنین وضعیتی گفتن «بله» یا «خیر» فرقی به حالمان ندارد و ما را به هدف و شادکامی نزدیک نمی کند. به همین خاطر داشتن برنامه ریزی برای آینده می تواند تشخیص موقعیت های خوب پیش روی را حتی در بدترین شرایط، ساده کند. بدین ترتیب می توانید خود را ارزیابی کرده و بفهمید در چه مواقعی آن طور که باید و شاید آماده نبوده اید، راه درستی را در پیش نگرفته اید یا اشتباهات مکرری داشته اید. حالاست که می توانید اقدامات اصلاحی مورد نیاز را انجام دهید. تصمیم گیری ها و گفتن «بله» یا «خیر» می بایست ماحصل خودشناسی و ناشی از صداقت و انصاف درونی باشد.

۵. ذهنی باز دارید
احتمالاً شما هم با آدم هایی مواجه شده اید که گرفتار عقاید کهنه هستند و با رفتار و کردارشان زندگی سایرین را تلخ می کنند. خوب است بدانید افرادی که نمی توانند عقاید و ایده های خود را تغییر دهند، سرانجام تلخی خواهند داشت. هرچند آن ها می توانند طرز فکر خود را تغییر داده و شیوه ای بازتر را انتخاب کنند، با این حال در مقابل تغییر سرسختانه مقاومت می کنند. عنایت داشته باشید که داشتن ذهنی باز به معنی پذیرش بی چون و چرای عقاید سایرین نیست. اما باید بتوانید احتمالات و ایده های دیگران را نیز در نظر بگیرید، آن ها را ارزیابی کنید، بیاموزید و در صورت لزوم آن ها را به کار ببندید. چنین رویه ای می تواند شما را به راه حل های خلاقانه ای برساند که میانبری برای رسیدن به موفقیت و شادکامی خواهد بود.

۶. فردی منعطف و سازگار هستید
زندگی بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که بسیاری از افراد تصور می کنند. برای آنکه در کار یا روابط اجتماعی مان به موفقیت برسیم، نیازمند هزاران تصمیم، انرژی زیاد و انعطاف پذیر بسیار بالایی هستیم. معمولاً بیشترین پاداش ها ماحصل تاب آوردن در برابر چالش های بزرگ است. برای رسیدن به این حد از موفقیت، لازم است بتوانیم با آنچه که زندگی سر راهمان قرار می دهد تعامل کنیم؛ فرقی نمی کند زندگی چه چیزی پیش پایمان می گذارد، یک میانبر باشد یا مانعی که راه را سد کرده. همیشه این جمله را با خود تکرار کنید که « بالاخره راهی برای حل این مشکل خواهم یافت یا آن را خواهم ساخت» و سپس به آن عمل کنید. همیشه به این نقل قول طلایی از «وینستون چرچیل» نیز وفادار باشید که «هرگز، هرگز و هرگز دست از کار نکشید»!