چگونه سایت خود را از سئو منفی محافظت کنیم؟

 استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز برای هشداردهی از طریق ایمیل:

 
وگل می‌تواند در صورتی که سایت شما توسط نرم‌افزارهای مخرب مورد حمله قرار می‌گیرد، به شما هشدار دهد.
همچنین گوگل می‌تواند ایندکس نشدن صفحات سایتتان را به اطلاع شما برساند. در صورتی که مشکل اتصال به سرور را دارید، شما را مطلع می‌سازد. اگر توسط گوگل دچار پنالتی شوید، گوگل به شما اطلاع می‌دهد.
بنابراین اتصال گوگل وبمستر تولز به سایت مزایای زیادی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر این کار را انجام نداده‌اید، بدون فوت وقت، وارد Google Webmaster tools شوید و گزینه اخباررسانی از طریق ایمیل را فعال کنید.
 
•    بک لینک‌های سایت خود را کنترل کنید:
 
کنترل کردن لینک‌های خارجی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از اسپم‌هاست. رقبا معمولا از طریق اجرای سئو منفی بر روی وبسایت شما لینک‌های باکیفیت پایین ایجاد می‌کنند یا از طریق ریدایرکت، بازدیدکنندگان شما را به لینک‌های بی کیفیت هدایت می‌کنند. کشف اینکه چه زمانی لینک‌های باکیفیت پایین و ریدایرکت ها بر روی سایت شما اجرا می‌شود، مهم‌ترین گام شما در جلوگیری از سئو منفی است.
می‌توانید از ابزارهایی مانند Ahrefs یا  OpenSiteExplorer استفاده کنید تا به صورت دستی افرادی را که به سایت شما لینک می‌دهند، شناسایی کنید. این ابزارها مانع از اجرا شدن Negative SEO بر روی سایت شما می‌شوند. یکی از بهترین ابزارها، MonitorBacklinks است که کار کردن با آن بسیار ساده بوده و به شما ایمیل می‌فرستد تا وضعیت بک‌لینک‌های سایتتان را به اطلاع شما برساند. همچنین این ابزار هنگامی که لینک‌های مهم دریافت می‌کنید، به شما اطلاع خواهد داد. برای استفاده از مانیتور بک‌لینک و ممانعت از اجرای سئو منفی، کافی است حساب کاربری ایجاد کرده و آدرس دامنه سایتتان را در آن ثبت کنید. 
 
•    از بهترین لینک‌های خارجی(Backlink) های سایتتان محافظت کنید:
 
اغلب اوقات، اسپم‌کنندگان تلاش می‌کنند که بهترین لینک‌های خارجی به سایت شما را حذف کنند. آن‌ها معمولا با صاحب لینک تماس برقرار می‌کنند، از اطلاعات شما مانند اسم و اطلاعات شخصی استفاده می‌کنند و ایمیلی رسمی ارسال می‌کنند تا بک‌لینک ایجادشده را حذف کنند. برای جلوگیری از این سوء‌استفاده که مصداق سئو منفی است، می‌توانید دو کار انجام دهید:
زمانی که با وبمسترها ارتباط برقرار می‌کنید، از آدرس ایمیلی استفاده کنید که نام دامنه‌تان در آن ثبت شده است. این روش مانع از سوء استفاده‌های احتمالی و سئو منفی از آدرس ایمیل شما می‌شود. آدرس ایمیلی که استفاده می کنید، باید به این شکل باشد:
  yourname‪@yourdomain‪.com
 
برای جلوگیری از سئو منفی، بهترین بک‌لینک‌هایتان را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید از MonitorBackLinks استفاده کنید که بک لینک‌هایتان را بر اساس رتبه صفحه یا شبکه اجتماعی فهرست می‌کند.
برای بک‌لینک‌هایی که از نظر شما ارزشمند هستند، برچسب تهیه کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها را به اشتباه حذف نمی‌کنید. تگ‌ها یا برچسب‌هایی که برای لینک‌ها انتخاب می‌کنید، می‌تواند مانند این تصویر باشد: 
بعد از ایجاد این فهرست، کنترل کنید تا در جریان تغییر وضعیت این لینک‌ها قرار بگیرید. اگر به هر دلیلی لینک‌های باارزش خود را از دست دهید، می‌توانید با وبمستر تولز تماس برقرار کنید تا متوجه علت حذف لینک خود بشوید. سئو منفی خیلی اوقات به صورت زیرپوستی عمل می‌کند و شما متوجهش نمی‌شوید. 
 
•    سایت خود را از تروجان‌ها و هکرها محاظفت کنید:
 
امنیت سایت در سئو بسیار مهم است و یکی از عوامل سئو منفی، عدم رعایت نکات امنیتی است. برای جلوگیری از هرزنامه‌ها، موارد متعددی وجود دارد که می‌توانید اجرا کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، Google Authenticaor Plugin  را نصب کنید و ورودتان را دو مرحله‌ای کنید  تا جز شما، کسی نتواند وارد سایت شود. پسوردی قوی انتخاب کنید که امکان هک شدن آن کم باشد. از دیتابیس و فایل‌های خود بک‌آپ تهیه کنید.
 همچنین اگر سایت شما امکان آپلود فایل را به کاربرانتان می‌دهد، از شرکت پشتیبانی خود بخواهید که  برای جلوگیری از  بدافزارها، برای سایت شما آنتی‌ویروس نصب کند.
 
•    محتوای کپی‌ شده را کنترل کنید:
 
یکی از رایح‌ترین تکنیک‌های اسپمرها برای سئو منفی، استفاده از محتوای کپی و تکراری است. آن‌ها محتوای سایت شما را کپی می‌کنند و آن را در سایت‌های مختلفی پخش می‌کنند. اگر حجم زیادی از محتوای سایت شما کپی باشد، به احتمال قوی، دچار پنالتی گوگل می‌شوید!
می‌توانید از سایت Copyscpae محتواهای تکراری را کشف کنید. کافی است بخشی از محتوای سایتتان را در این ابزار کپی کنید تا به شما نشان بدهد که این محتوا در چه سایت‌های دیگری بدون اجازه شما منتشر شده است.
 
•    منشن‌ شدن در شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید:
 
گاهی اوقات اسپمرها اکانت‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند و از نام و اطلاعات وبسایت و شرکت شما استفاده می‌کنند که بر رتبه سئو سایت شما تاثیر می‌گذارد و موجب سئو منفی سایت شما می‌شود. شما باید این حساب‌های کاربری را با ریپورت کردنشان به عنوان اسپم، انجام دهید و نگذارید فالوئرهای زیادی کسب کنند. از سایت Mention می‌توانید استفاده کنید تا متوجه شوید در چه جاهایی و در کدامیک از شبکه‌های اجتماعی، منشن می‌شوید. با ایجاد حساب کاربری در این سایت و فعال کردن گزینه «Create alert» می‌توانید اسم برند خود و کلمات کلیدی‌ که برای شما مهم است، درج کنید. می‌توانید از زبان‌های مختلفی استفاده کنید و کلمات کلیدی را به چند زبان، مثلا فارسی و انگلیسی درج کنید.
 
منبع: وب24